Forum Ruchu Szensztackiego Strona Główna
  •  Pomoc  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  •   Album  • 

 Ogłoszenie 
Nos cum prole pia!

Witamy na Forum dyskusyjnym Ruchu Szensztackiego.
Jest ono miejscem, gdzie mo?na i warto porozmawia? o kwestiach wiary, wspolnoty i ?ycia. Wszystkich ch?tnych zapraszamy


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: krzemo
2007-09-16, 22:01
medalik pe?nomocnictwa in blanco
Autor Wiadomość
alexya 


Dołączyła: 03 Wrz 2006
Posty: 335
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-09-16, 17:57   medalik pe?nomocnictwa in blanco

Do podj?cia tego tematu sprowokowa?o mnie ostatecznie niedawne pytanie mojego pi?cioletniego chrze?niaka: „Ciocia, czemu nosisz znaczek Volkswagena?” :mrgreen:
Dlatego w tym miejscu chcia?abym namówi? Was (szczególnie dziewczyny, ale nie tylko) do dyskusji na temat formy medalika z przymierza In Blanco. Poni?ej zamieszczam zdj?cie, aby ka?dy mia? wizualizacje tego, o czym mówimy (jest jeszcze inna wersja, ale równie? w takiej formie „wycinanej” i bardzo symbolicznej: lilia i kszta?t sanktuarium).
Czy nie uwa?acie, ?e nie jest on czytelny dla przeci?tnego cz?owieka, którego spotykamy ka?dego dnia? Nie ma si? co ?udzi?, ?e ka?dy b?dzie nas pyta? „co to oznacza” i ka?demu b?dziemy wyg?asza? p?omienne wyk?ady na temat Szensztatu, Przymierza itd. Czy uwa?acie, ?e ta forma medalika mówi ludziom o naszej przynale?no?ci do Matki Bo?ej, do Ko?cio?a Katolickiego? Czy ka?dy, kto zobaczy ten medalik na naszej szyi, bez rozmowy z nami mo?e od razu odgadn?? nasz? przynale?no?? do Ko?cio?a?
Moim zdaniem dzisiaj kobiety nosz? tak wiele wymy?lnych ozdób, ?e taka forma naszego medalika nikogo nie zadziwia i nie prowokuje do pyta?, a ju? na pewno nie kojarzy si? z wiar?. Uwa?am, ?e je?li zak?adamy medaliki, które dla nas s? wyrazem przynale?no?ci do Ko?cio?a i Maryi, powinny by? czytelne dla ka?dego, z kim si? spotykamy. Powinny by? równie? form? naszego ?wiadectwa i apostolstwa, a nie tylko informacj? "dla wtajemniczonych".
W zwi?zku z powy?szym chcia?abym pozna? wasze zdanie na temat w?a?nie tego szczególnego medalika, który dziewcz?ta otrzymuj? na znak podpisanego pe?nomocnictwa In Blanco. Czy jest to czytelny znak dla ludzi spoza Ruchu? Je?li nie, to jak wyobra?acie sobie taki medalik?

medalik.jpg
Plik ściągnięto 16147 raz(y) 28,88 KB

_________________
OAMDG
 
krzemo 
Admin w stanie spoczynku


Dołączył: 20 Sie 2006
Posty: 1271
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2007-09-16, 22:23   

Na pocz?tek dla zupe?nej jasno?ci do??czam logo Volkswagena...
Jednak nie chce si? tu skupia? na podobie?stwach czy ró?nicach, bo to ka?dy mo?e sobie porówna?.

O wiele wa?niejsza jest kwestia przejrzysto?ci czy jednoznaczno?ci danego symbolu...
Moim skromnym zdaniem Wasz medalik jest rozpoznawalny dla bardzo w?skiej grupy osób...
"Kto? z ulicy" raczej nie odczyta w tym medaliku tego co na nim faktycznie jest. Nawet je?li si? komu? powie, ?e tu jest Sanktuarium i lilia, to mo?na dyskutowa? czy faktycznie one s? rozpoznawalne na tym medaliku...
Wasz medalik mo?e by? mylnie interpretowany jako fajny "wisiorek". Wiele dziewcz?t nosi tylko ten medalik, mo?e warto by by?o razem z nim nosi? krzy?yk jedno?ci :?:

To taka krótka refleksja wieczorow? por?...

vw_logo.jpg
Plik ściągnięto 16125 raz(y) 27,05 KB

_________________
MAMA jest po naszej stronie :!:
 
brzoska

Wysłany: 2007-09-16, 23:24   

moja droga, zadalas pytania, ktora od dawna kraza wsrod nas, kazda z nas ma takie doswiadczenia i odnosnie Volkswagena i odnosnie tych watpliwosci czy odzwierciedla on nasza przynaleznosc do Kosciola, czesc dziewczyn na przyklad nosi go razem z medalikiem od Przymierza Milosci przedstawiajacego MTA, a co do samego medaliku to taki jest akurat u Nas, w Niemczech dziewczeta maja juz inny, mi osobiscie podoba sie forma wyrazu dziewczat z Chile, gdzie maja obraczki:)
moj obecny medalik peka i bede go wymieniac na nowszy prosto z Szensztatu, jest bardziej wyrazisty
 
alexya 


Dołączyła: 03 Wrz 2006
Posty: 335
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-09-17, 07:50   

krzemo napisał/a:
mo?e warto by by?o razem z nim nosi? krzy?yk jedno?ci


brzoska napisał/a:
czesc dziewczyn na przyklad nosi go razem z medalikiem od Przymierza Milosci przedstawiajacego MTA


a czy takie "dowieszanie" krzy?a lub medalika z wizerunkiem MB nie b?dzie postrzegane dla ludzi "z zewn?trz" jako kilka ró?nych "zawieszek", a mi?dzy nimi te? co? ko?cielnego? Tym samym rozmyje si? znak naszej przynale?no?ci, czy jak kto woli deklaracji wiary. Pomijam tutaj fakt, ?e teraz cz?sto kobiety nosz? krzy? jako ozdob?!
_________________
OAMDG
 
Violetta 

Dołączyła: 30 Sie 2006
Posty: 467
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2007-09-17, 17:14   

Dla mnie te?, szczerze mówi?c, ten medalik za bardzo nie przemawia. Z tego co wiem w mojej wspólnocie nie ma widocznego znaku zawarcia przymierza w duchu in blanco, nadal nosimy medalik MTA z przymierza mi?o?ci.
Ale uwa?am za dobry pomys? poszukanie innego znaku in blanco, bardziej kojarz?cego si? z Ko?cio?em i Matk? Bo??.
_________________
Bóg jest Ojcem, Bóg jest dobry i dobre jest wszystko, co On czyni.
 
pakmen 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 459
Skąd: Brzoza / Toru?
Wysłany: 2007-09-18, 13:14   nowy wzór medalika in blanco

Wprawdzie medalik in blanco mam od niedawna i jeszcze nie zd??y?am sie spotka? z pytaniami na temat "wolkswagena" na mojej szyi, to nie tak dawno poruszy?am temat z s.Edyt?. My?l?, ?e mo?na by spróbowa? wymy?li? nowy model medalika. Czy co? z tego wyjdzie nie wiadomo, ale my?l?, ?e warto spróbowa?.

Dziewczyny!
Je?li mia?yby?cie jakie? pomys?y na wzór, to zamieszczajcie to na forum, mo?e wspólnymi si?ami co? ciekawego z tego wyjdzie :)
 
gosiawidel 


Dołączyła: 01 Cze 2007
Posty: 154
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-09-18, 15:36   

Dla mnie szczerze te? ten medalik nie przypomina medalika tylko taki "m?odzie?owy" talizman.Ju? kiedy? pyta?am o to Ole i musia?a mi to wyja?nia?.Ten symbol jest dla innego + a dla innego -
 
 
Marzena 


Dołączyła: 04 Wrz 2006
Posty: 40
Skąd: Wyst?p (diec.Bydgoska)
Wysłany: 2007-09-18, 20:18   

Nie wiem jaka dok?adnie jest historia naszego symbolu podejrzewam, ?e zosta? zaprojektowany w czasach kiedy ró?nego rodzaju talizmany nie by?y tak popularne jak teraz. Mnie równie? kilka osób pyta?o co to za symbol jednak zastanawiam si?, czy zmienianie go tylko dlatego, ?e komu? si? inaczej kojarzy jest w?a?ciwe. Homoseksuali?ci w swoim logo maj? t?cze czy to oznacza, ?e mamy przesta? umieszcza? ten pi?kny chrze?cija?ski symbol na rzeczach zwi?zanych z Ko?cio?em?
Tylko zwyk?y krzy? na którym jest sam Jezus nie budzi w?tpliwo?ci.
 
pakmen 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 459
Skąd: Brzoza / Toru?
Wysłany: 2007-09-18, 21:25   

Marzena napisał/a:
zastanawiam si?, czy zmienianie go tylko dlatego, ?e komu? si? inaczej kojarzy jest w?a?ciwe.

Marzenko - to niekoniecznie by?a by zmiana z tego powodu. Z tego co wiem, to wzór medalika, a w?a?ciwie symbol, który nosz? dziewcz?ta po in blanco mo?e by? inny w ka?dym kraju. W tego co mówi?a mi s.Edyta gdzie? w Ameryce Pd. (chyba w Chile, ale nie chc? przekr?ci?) dziewcz?ta za symbol in blanco maj?... pier?cionek - jako symbol "zar?czyn" z Matk? Bo?? (tylko nie zrozumcie tego opatrznie, ?e tam ka?da po in blanco od razu do sióstr wst?puje). Nasz medalik "wolkswagena" (?e sobie pozwol? tak go nazwa?) o ile sie nie myl? jest medalikiem stworzonym przez dziewcz?ta w Niemczech. Ten mniejszy (z sanktuarium i lilijk?) nie pami?tam sk?d do Polski przyw?drowa?, ale na pewno nie jest naszym narodowym "tworem". St?d w?a?nie mój pomys? na wymy?lenie symbolu POLSKICH dziewcz?t. Skoro dziewczyny z innych krajów maj? swój symbol, to czemu my nie mo?emy mie? swojego - mo?e bardziej kojarz?cego si? z wiar?? Co Wy na to?
 
alexya 


Dołączyła: 03 Wrz 2006
Posty: 335
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-09-18, 21:38   

pakmen napisał/a:
St?d w?a?nie mój pomys? na wymy?lenie symbolu POLSKICH dziewcz?t


bardzo si? ciesz? z tego pomys?u :) b?d?cie twórcze. Ja te? mam pomys?, ale poczekam na inwencj? wasz?, mo?e b?dziecie mia?y du?o lepsze pomys?y :)
_________________
OAMDG
 
brzoska

Wysłany: 2007-09-18, 22:30   

nie wiem, ale moj medalik to moje in blanco
o obraczkach Chile pisalam u gory Aniu, pisalam tez, ze chce zmienic swoj, bo sie niszczy, ale jednak nie, tak sobie mysle, ze wlasnie go dostalam od MTA i go zachowam, popieram wasze starania i mam nadzieje,ze sprawa medalika pociagnie za soba wiecej przemyslen nad istota in blanco i dziewczat w Polsce, bo chyba bardziej nalezaloby sie za to wziac
 
pakmen 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 459
Skąd: Brzoza / Toru?
Wysłany: 2007-09-18, 23:27   

a rzeczywi?cie Aga, nie zauwa?y?am tej wzmianki o obr?czkach w Chi, ale si? ciesz?, ?e jednak dobrze pami?ta?am :)

Napisa?a?, ?e ten medalik, który masz, to Twoje in blanco - ok, ale warto sobie postawi? tu pytanie, czy symbolem in blanco jest dla Ciebie ten konkretny kawa?ek metalu, który nosisz na szyi, czy wzór jaki tworzy. Poza tym moim zdaniem medalik ma mi przypomina? o tej szczególnej umowie z MTA, a czy on b?dzie ma?y, du?y, srebrny czy z?oty, nie ma to wi?kszego znaczenia. Wa?ne, ze to co mam w sercu jest niezmienne i nie zale?y od kraju, czy gustu - zale?y ode mnie i od mojego oddania sie woli Bo?ej.

brzoska napisał/a:
mam nadzieje,ze sprawa medalika pociagnie za soba wiecej przemyslen nad istota in blanco i dziewczat w Polsce, bo chyba bardziej nalezaloby sie za to wziac

jedno nie wyklucza drugiego :)
_________________
"?eby co? si? zdarzy?o, ?eby mog?o si? zdarzy?... trzeba marzy?" J.Kofta
 
brzoska

Wysłany: 2007-09-20, 09:23   

no i wlasnie mi ten kawalek metalu przypomina o in blanco, wlasnie ten w ksztalcie lub nie ksztalcie Liliii, kiedys w Pl byl inny, z wyrazniejszym symbolem krzyza, sanktuarium, ale zmarl pan ktory go wytwarzal i powstal nowy projekt
uwazam, ze to dobry pomysl by pomyslec nad czyms bardziej...pasujacym
brzoska napisa?/a:
mam nadzieje,ze sprawa medalika pociagnie za soba wiecej przemyslen nad istota in blanco i dziewczat w Polsce, bo chyba bardziej nalezaloby sie za to wziac

j
pakmen napisał/a:
jedno nie wyklucza drugiego :)
edno nie wyklucza drugiego
to nie bylo zdanie w tym kontekscie by mialo sie wykluczac
pzdr
 
alexya 


Dołączyła: 03 Wrz 2006
Posty: 335
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-09-20, 10:06   

Czy macie jakie? propozycje, jakby mia? nowy medalik wygl?da?, co lub Kogo przedstawia?, czym sie wyró?nia?, itd.?
_________________
OAMDG
 
pakmen 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 459
Skąd: Brzoza / Toru?
Wysłany: 2007-09-20, 12:38   

mi si? wydaje, ?e powinien by? do?? wyra?nie uj?ty motyw krzy?a, tak, z?by po prostu by?o wida?, ze to jest medalik. DO tego fajnie by by?o umie?ci? jak?? lilijk?, sanktuarium, literki MTA... No nie wiem czy co? jeszcze, mo?e jakie? najbardziej charakterystyczne symbole idea?ów diecezjalnych, o ile by to jako? nie "zagraca?o"? Inwencja twórcza chyba tutaj sie przyda...
_________________
"?eby co? si? zdarzy?o, ?eby mog?o si? zdarzy?... trzeba marzy?" J.Kofta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo