Forum Ruchu Szensztackiego Strona Główna
  •  Pomoc  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  •   Album  • 

 Ogłoszenie 
Nos cum prole pia!

Witamy na Forum dyskusyjnym Ruchu Szensztackiego.
Jest ono miejscem, gdzie mo?na i warto porozmawia? o kwestiach wiary, wspolnoty i ?ycia. Wszystkich ch?tnych zapraszamy


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Janek Engel
2011-09-20, 14:55
Ojcze Nasz...
Autor Wiadomość
Janek Engel 
Administrator


Dołączył: 20 Sie 2006
Posty: 700
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2006-11-07, 18:49   Ojcze Nasz...

Ostatnio zetkn??em si? z tym tekstem i zrobi? na mnie ogromne wra?enie... ?wietnie oddaje jak nale?y podchodzi? do tej modlitwy, któr? wypowiadamy przecie? ka?dego dnia i na ka?dej Eucharystii...

Nie mów: OJCZE,
je?li ka?dego dnia, nie zachowujesz si? jak syn.
Nie mów: NASZ,
je?li jeste? zamkni?ty w swym egoizmie.
Nie mów: KTÓRY JESTE? W NIEBIE,
je?li my?lisz tylko o rzeczach ziemskich.
Nie mów: ?WI?? SI? IMI? TWOJE,
je?li sam go nie czcisz.
Nie mów: PRZYJD? KRÓLESTWO TWOJE,
je?li pok?adasz nadziej? w sukcesie materialnym.
Nie mów: B?D? WOLA TWOJA,
je?li jej nie akceptujesz, gdy cierpisz.
Nie mów: CHLEBA NASZEGO DAJ NAM DZISIAJ,
je?li nie obchodzi ci? los g?odnych, bez o?wiaty i bez ?rodków do ?ycia.
Nie mów: ODPU?? NAM NASZE WINY,
je?li zachowujesz uraz? do swego brata.
Nie mów: NIE WÓD? NAS NA POKUSZENIE,
je?li masz zamiar trwa? w grzechu.
Nie mów: ZBAW NAS OD Z?EGO,
je?li nie chcesz przeciwstawia? si? z?u.
Nie mów: AMEN,
je?li nie bierzesz na serio s?ów modlitwy Ojcze Nasz.

_________________
"Nie s?d?cie, a nie b?dziecie s?dzeni; nie pot?piajcie, a nie b?dziecie pot?pieni; odpuszczajcie, a b?dzie wam odpuszczone. Odmierz? wam bowiem tak? miar?, jak? wy mierzycie" ?k 6, 37-38
 
bikuuu 


Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 171
Skąd: L?bork
Wysłany: 2006-11-07, 20:17   

po przeczytaniu tego przez chwile nic nie robi?em siedzia?em bez ruchu bardzo wielk? moc maj? te s?owa i naprawde mi si? podobaj?...
 
 
Violetta 

Dołączyła: 30 Sie 2006
Posty: 467
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2006-11-08, 18:14   

Janek, ?wietny tekst. Dobrze, ?e go umie?ci?e? na forum. Rzeczywi?cie s?owa wypowiadane codziennie trac? jakby na warto?ci, przestaje si? zauwa?a? i ch wielki i g??boki sens. A modlitwa Ojcze nasz niesie ze sob? tyle wa?nych i pi?knych, a tak?e zobowi?zuj?cych tre?ci.
Raz jeszcze dzi?ki, Janek, to pi?kny tekst ?eby go przemy?le?....
Pozdrawiam serdecznie!
_________________
Bóg jest Ojcem, Bóg jest dobry i dobre jest wszystko, co On czyni.
 
pakmen 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 459
Skąd: Brzoza / Toru?
Wysłany: 2006-11-08, 18:27   

Znam ten tekst... w gimnazjum moja katechetka przerabia?a go znami na lekcji przed bierzmowaniem. Pamietam, ?e te? da? nam sporo do my?lenia...
_________________
"?eby co? si? zdarzy?o, ?eby mog?o si? zdarzy?... trzeba marzy?" J.Kofta
 
Oskar 


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 27
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2006-11-20, 19:10   

Tekst nie tylko pi?kny, ale te? praktyczny. B?d? tu wchodzi?, ?eby go czyta?. Dzi?kuj?.
 
 
Sa?ata 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 328
Skąd: Bia?ogard
Wysłany: 2006-11-21, 20:05   

W gruncie rzeczy modlitwa 'Ojcze Nasz' jest modlitw? o koniec ?wiata, czy? nie?
'Przyjd? Królestwo Twoje...'
_________________
Gdyby kózka nie z kakaa to by z czekolady.
 
pakmen 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 459
Skąd: Brzoza / Toru?
Wysłany: 2006-11-21, 20:46   

Ja zawsze s?owa "Przyjd? królestwo Twoje" rozumia?am jako pro?b? o wej?cie do Królestwa Niebieskiego po ?mierci... Ale czy to jest poprawne rozumowanie nie wiem, nigdy si? nad tym g??biej nie zastanawia?am
_________________
"?eby co? si? zdarzy?o, ?eby mog?o si? zdarzy?... trzeba marzy?" J.Kofta
 
Sa?ata 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 328
Skąd: Bia?ogard
Wysłany: 2006-11-21, 21:16   

Przynajmniej tak mi mówi? ksi?dz na rekolekcjach.
_________________
Gdyby kózka nie z kakaa to by z czekolady.
 
Janek Engel 
Administrator


Dołączył: 20 Sie 2006
Posty: 700
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2006-11-22, 00:04   Marana Tha! - Przyjd?!

Mi si? wydaje, ?e obie wasze interpretacje s? s?uszne... W tych s?owach wyra?a si? zarówno pragnienie, przyj?cia Nowego Jeruzalem, jak i tego, aby ka?dy z nas móg? si? w owym Królestwie Niebieskim znale?? i przebywa? ju? z Bogiem twarz? w twarz...
_________________
"Nie s?d?cie, a nie b?dziecie s?dzeni; nie pot?piajcie, a nie b?dziecie pot?pieni; odpuszczajcie, a b?dzie wam odpuszczone. Odmierz? wam bowiem tak? miar?, jak? wy mierzycie" ?k 6, 37-38
 
roq 

Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 86
Skąd: Pozna?
Wysłany: 2006-12-29, 19:35   

hmmm...
nie jestem teologiem i si? nie znam, ale

polskie:
przyjd? królestwo Twoje, b?d? wola Twoja, jako w Niebie tak i na Ziemii w oryginale brzmi tak:

adveniat regnum tuum: fiat voluntas tua, sicut in caelo, et in terra

adveniat to tryb przypuszczaj?cy czasu tera?niejszego strony czynnej - Coniunctivus praesentis activi (CPA) od czasownika advenio, który oznacza przychodzi?, nadchodzi?, zbli?a? si?.

CPA z tego co pami?tam u?ywa si? w zdaniach z?o?onych dla okre?lenia czasowej podrz?dno?ci lub nadrz?dno?ci (wcze?niej czy pó?niej) zdania podrz?dnego.

dok?adnie nale?a?oby przet?umaczy?
adveniat regnum tuum: fiat voluntas tua, sicut in caelo, et in terra na:

Niech b?dzie wola Twoja zarówno w niebie jak i na ziemii gdy (niew?tpliwie - tryb przypuszczj?cy w stronie czynnej) przyjdzie Twoje królestwo
g??bszy kontekst oczywi?cie jest te? istotny, bo przyj?cie królestwa to powrót JC

wi?c idea jest taka, ?e deklarujemy, ?e chcemy aby wola Pana dzia?a si? zarówno na niebie jak i na ziemii gdy przyjdzie JC nas s?dzi?. nie b?dziemy si? stawia? ;) tylko przyjmiemy wyrok z pokor?.
pozdrawiam
_________________
he agape macrothymei!
 
 
Sa?ata 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 328
Skąd: Bia?ogard
Wysłany: 2006-12-30, 00:34   

Powiem tylko, ?e to du?o bardziej skomplikowane gdy zacznie si? analizowa? ka?de s?owo i przecinek, ni? na pierwszy rzut oka.
Podobnie jest z Apokalips? ?w.Jana :)
_________________
Gdyby kózka nie z kakaa to by z czekolady.
 
roq 

Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 86
Skąd: Pozna?
Wysłany: 2007-01-02, 18:51   

jakie? egzemplum z apokalipsy?
_________________
he agape macrothymei!
 
 
Sa?ata 


Dołączyła: 21 Sie 2006
Posty: 328
Skąd: Bia?ogard
Wysłany: 2007-01-02, 20:49   

Chodzi raczej o znaki i symbole zawarte w Apokalipsie, ani?eli przypowie?ci czy inne moralizatorskie i alegorycznie przedstawione wydarzenia ;)
Ale kiedy? przyjdzie temat i na Apokalips?.
_________________
Gdyby kózka nie z kakaa to by z czekolady.
 
adamjasz 

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 29
Skąd: Wa?cz
Wysłany: 2007-01-02, 23:12   

Chodzenia uczy sie przez chodzenie, mówienia uczymy si? przez mówienie, a modlitwy przez modlenie si?. Powiedzia? kiedy? o. Kentenich

Dlatego ja podszed?bym tak:

Mów: OJCZE,
by sta? si? synem.
Mów: NASZ,
by wyj?? ze skorupy swego egoizmu.
Mów: KTÓRY JESTE? W NIEBIE,
by oderwa? si? od rzeczy ziemskich.
Mów: ?WI?? SI? IMI? TWOJE,
by zacz?? je czci?.
Mów: PRZYJD? KRÓLESTWO TWOJE,
aby tak by?o.
Mów: B?D? WOLA TWOJA,
by nauczy? si? akceptowa? cierpienie.
Mów: CHLEBA NASZEGO DAJ NAM DZISIAJ,
by zobaczy? co z?ego mo?e zdzia?a? jego brak.
Mów: ODPU?? NAM NASZE WINY,
by przebaczy?.
Mów: NIE WÓD? NAS NA POKUSZENIE,
by sie uwolni? od grzechu.
Mów: ZBAW NAS OD Z?EGO,
by zmieni? ?wiat na lepszy.
Mów: AMEN,
aby tak si? sta?o.

"Bo powiadam Wam wi?ksza b?dzie rado?? z jednego nawróconego grzesznika, ni? z 99 sprawiedliwych."

Chwa?a Ci wi?c, je?eli mówisz te s?owa, bo wierzysz, czcisz, uwielbiasz, bo chcesz mie? Królestwo Bo?e i By? Królestwem Bo?ym, ale nawet Ci bezbo?ni mówi?c czasem bez wiary nadziei i zrozumienia, mog? doj?? tam gdzie nas jeszcze nie by?o... i pewnie jeszcze d?ugo nie b?dzie...
_________________
Adam
 
 
brzoska

Wysłany: 2007-01-16, 13:41   

Ojcze Nasz to tez Szensztat

badz Wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi

cala esencja Przymierza Milosci w duchu in blanco:)

[ Dodano: 2007-02-28, 18:37 ]
„Ojcze Nasz” w szkole modlitwy Za?o?yciela Ruchu Szensztackiego, o. Józefa Kentenicha
tekst ukazal sie w jednej z gazetek Ruchu

Drodzy Pielgrzymi !

Chcemy Wam przybli?y? rozumienie naszej codziennej modlitwy: „Ojcze nasz”. Poni?sze opracowanie, którym si? z Wami dzielimy, zawiera jedne z istotniejszych my?li naszego Za?o?yciela dotycz?ce modlitwy Pa?skiej.


W modlitwie Ojcze nasz, stoi przede mn? Bóg, Ojciec Jednorodzonego Syna i Ojciec nasz. Przed Nim-Bogiem stoj? ja jako dziecko, jako Jego adoptowane dziecko. On jest moim Ojcem. Dlatego tak ogromne znaczenie ma w modlitwie dostrze?enie tej relacji. Ja stoj? naprzeciw Boga, Bóg stoi naprzeciw mnie. Staj?c tak naprzeciw siebie, poczujmy jak ?wiat?o tego trwania wobec Boga, przenika nasze ma?e „ja”, jak nas uszlachetnia, jak pozwala mi patrze? w przysz?o??, jak buduje, podnosi ca?? nasz? istot?. Przytulam si? ca?kowicie do Niego, do Boga Ojca. Ojcze nasz, nasz Ojcze, czuj? si? równocze?nie cz?onkiem wielkiej Bo?ej Rodziny, a nie tylko wybran? jednostk?.

Ojcze nasz, który? jest w niebie ! Zwrot ten przypomina nam o Bo?ej wszechmocy. Je?li Bóg Ojciec stoi przed nami jako uosobienie dobra i warto?ci godnej ze wszech miar mi?owania, to powy?szy zwrot: który? jest w niebie, wskazuje nam na Jego Wszechmoc. Dlatego stoj? przed Nim z szacunkiem i mi?o?ci?. Pomi?dzy nami powinna by? obustronna relacja, w jedn? i w drug? stron?. Od Ojca do mnie i ode mnie do Ojca. W tej relacji najtajniejsze zakamarki mej duszy powinny poj?? i obj?? stoj?cego wobec mnie Boga.

Starajmy si? zatem nieco d?u?ej zatrzyma? przy tym wprowadzeniu do modlitwy. Nie biegnijmy od razu w etyczne konsekwencje odmawianych s?ów, lecz przez d?u?sz? chwil? trwajmy wewn?trz tej wielkiej rzeczywisto?ci zamieszkiwania Trójjedynego Boga w naszej duszy. Trwajmy oddani bez reszty Bogu, który mieszka w nas. To trwanie - zwi?zanie si? z Bogiem w nas mieszkaj?cym, jest ju? modlitw? w pe?nym tego s?owa znaczeniu. Potrzebujemy tego zwi?zania si? z Bogiem. Dlatego w naszej modlitwie proces ten musimy wci?? traktowa? jako rzecz najistotniejsz?. .By? mo?e nie raz nie potrafimy si? modli?, bo zbyt szybko przechodzimy dalej..., nie zwi?zawszy si? wi?zami mi?o?ci i czci z Wszechmocnym Ojcem, zamieszkuj?cym serca swych przybranych, s?abych dzieci.

Potem dopiero mo?emy przej?? do g?ównej cz??ci modlitw, do pró?b.

?wi?? si? Imi? Twoje ! W tej pro?bie chodzi o chwa?? Boga, o Jego cze??. Nie chodzi o mnie, o to czy dobrze mi si? powodzi, ale wy??cznie o to, jak si? powodzi Bogu, czy jest uznawany przez ludzi. To jest ostateczny sens i cel stworzenia. W tym kierunku chce i?? nasz ca?y umys?, nasze ?ycie. Z tego te? powodu, wyniszczamy siebie dzie? i noc w pracy, w modlitwie, ponosz?c ró?ne ofiary. I tylko jedno musimy osi?gn??: ?wi?? si? Imi? Twoje ! Ty powiniene? by? uznawany i czczony, Ty wielki Bo?e ! I nawet je?li chcesz osi?gn?? ten cel przez dzia?ania polityczne, ?wi?? si? Imi? Twoje !

I druga cz??? tego celu: Ty powiniene? by? uwielbiony we mnie. Niech do nas przyjdzie Twe Królestwo. Niech przyjdzie Ono do naszej rodziny, by? by? przez nas uwielbiony.

W nast?pnych pro?bach u?wiadamiamy sobie ?rodki za pomoc? których, mo?emy osi?gn?? ten podwójny cel ludzkiego ?ycia.

B?d? wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi ! Chodzi o uformowanie naszej woli wed?ug woli Bo?ej. Bo?a chwa?a b?dzie tylko w takim wymiarze pomno?ona, w jakim moja wola, przyjmie wol? Bo??. Niech si? dzieje wola Twoja. Jak postanowi?e? w niebie, tak niech si? stanie na ziemi.

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. To jest chleba nadprzyrodzonego, a tak?e koniecznych naturalnych ?rodków do ?ycia. Z do?wiadczenia wiemy, ?e cz?owiek znajduje si? w niebezpiecze?stwie niewiary zarówno wtedy, gdy ?yje w nadmiarze, jak i wtedy, gdy cierpi z powodu n?dzy. Dlatego potrzebuje on tego, co jest niezb?dne do ?ycia. Wtedy ?atwiej przychodzi mu wznie?? do Boga, swoje oczy, swoje serce i ca?e swoje ?ycie.

I odpu?? nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom i nie wód? nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode z?ego. W ka?dej cz??ci tej pro?by otrzymujemy nowe ?rodki w sposób podporz?dkowany. Musimy je tak zastosowa?, aby osi?gn?? z biegiem czasu cel naszego ?ycia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo