Forum Ruchu Szensztackiego
Zapraszamy wszystkich cz?onków i sympatyków Ruchu Szensztackiego

Czytelnia - Nic tak nie zabija czasu jak ksi??ka.

Sa?ata - 2006-08-29, 12:57
Temat postu: Nic tak nie zabija czasu jak ksi??ka.
Pos?uguj?c si? cytatem Mieczys?awa Micha?a Szargana, w tytule, za?o?y?am temat.
Ka?dy z nas spotka? si? w swoim ?yciu z ksi??k?.
Kto? lubi horror, fantastyk?, dramat, przygod?, sensacj?, krymina?.
Niektórzy nawet ksi??k? telefoniczn? ;)

Powiedzmy, co lubimy czyta?, podzielmy si?, pole?my tytu?y ksi??ek, które warte s? wzi?cia w d?o? i zaczytania.
Tytu?, autor, krótki opis- my?l?, ?e tyle wystarczy :)
Zapraszam.

A sama dodam, ?e osobi?cie bardzo lubi? Jacka Piekar?, Grahama Mastertona, Stephena Kinga i Terrego Pratcheta. Reszta o mnie wyjdzie w praniu ;)

Justol - 2006-08-29, 13:11
Temat postu: "Dzieje duszy ?w. Teresy od Dzieci?tka Jezus"
"Dzieje duszy ?w. Teresy od Dzieci?tka Jezus" bardzo polecam t? ksi??k?. Jestem akurat w trakcie jej czytania. Fascynuj?ca ksi??ka, godna polecenia i uwagi. Mo?e kto? z Was j? czyta?? Podzielcie si? wra?eniami :)
ANIa - 2006-08-29, 13:56

Szensztat. Akty za?ozycielskie :D -Co? wi?cej niz zabijaj?ca czas ksi??ka.

Mozna je czyta? wci?? od nowa i za ka?dym razem znajduje si? co? nowego :)

A poza tym... Ró?ne ró?no?ci ;)

krzemo - 2006-08-29, 14:25

Polecam "Nazywaj? Go Ojcem" Estebana Uriburu po?wi?con? Za?o?ycielowi Ruchu Szensztackiego Ojca Józefa Kentenicha.
Stachu - 2006-08-29, 15:15

"Ojciec Chrzestny"
autor : Mario Puzo
chyba nie musze mówi? oczy jest ;)

krzemo - 2006-08-29, 15:18

a ja jeszcze ksi??ki jakimowicza:

"radykalni"
"Dzienik pisany moc?"
"dziennik pisany nie moc? czy dno"
"drugie dno"

w tym klimacie takze:
"tanczacy ze skinami" <-- nie pamietam autora :(

Stachu - 2006-08-29, 15:19

Je?li w sumie ju? czytam to raczej Fantastyk?:
Ostatnio przeczytana ksi??ka to:
Zbiór opowiada? Jacka Piekary pt.: "Necrosis"

Czasy ?redniowiecza(chyba najtrafniejsze skojarzenie) kiedy po wieloletniej nieobecnosci do ?ycia budz? si? si?y ciemno?ci nikt nie mo?e stan?? na ich drodze...
co czeka na ?yj?cych w b?ogiej nie?wiadomo?ciludzi...
Polecam w tym roku ukaza?a sie kolejna cz???

[ Dodano: 2006-08-29, 16:24 ]
Ulubiona pozycja to
- "Siewca Wiatru" Maji Lidii Kosakowskiej
Bardzo ciekawy opis, podzia? na klasy, i status spo?eczny, nieba, piek?a i tego co znajduje si? miedzy nimi czyli Limbo...
Niesamowita posta? Daimona Freya (anio?a zag?ady) który dzi?ki mocy obdarzon? go przez Pana niszczy si?y ciemno??i...

Sa?ata - 2006-08-29, 15:26

Stachu napisał/a:
Zbiór opowiada? Jacka Piekary pt.: "Necrosis"


O w?a?nie. Mam t? ksi??k?, ale jeszcze jej nie czyta?am. Teraz zastanawia?am si?, co przeczyta?, a podsun??e? mi bardzo dobry pomys? :)
Z ksi??ek Jacka Piekary polecam jeszcze trylogi? o inkwizytorze, Mordimerze Madderdinie (równie? zbiór opowiada?):
1.S?uga Bo?y
2.M?ot na Czarownice
3.Miecz Anio?ów

Oraz kolejn? ksi??k? Piekary "Ani s?owa Prawdy", jest to 10 opowiada? o magu, Arivaldzie z Wybrze?a. Akcja, humor, wci?gaj?ce historie i niepospolity styl pisania- oto ca?y Jacek Piekara.

Stachu - 2006-08-29, 15:36

Sa?ata napisał/a:
Z ksi??ek Jacka Piekary polecam jeszcze trylogi? o inkwizytorze, Mordimerze Madderdinie (równie? zbiór opowiada?):
1.S?uga Bo?y
2.M?ot na Czarownice
3.Miecz Anio?ów

i równie? polecam bardzo dobry zbiór mi?o si? czyta

pakmen - 2006-08-29, 18:30

Mnie bardzo zaciekawi?a do?? kontrowersyjna ksi??ka "Kod Leonarda da Vinci". Wprawdzie na tre?? trzeba patrze? z przymrózeniem oka, ale sama dynamika i tajemniczo?? ksia?ki sparwiaj?, ?e cie?ko jest j? od?o?y? na pó?k? po przeczytaniu kilku pierwszych rozdzia?ów.

Jedn? z moich ulubionych ksia?ek jest te? 8-tomowy cykl powie?ci o mojej rudow?osej imienniczce z Zielonego Wzgórza. Moim zdaniem najciekawsze cze?ci to "Wymarzony dom Ani"(cz.5) i "Rilla ze Z?oteo Brzegu"(cz.8)

Poza tym polecam ksi??ki Schmitta np. "Oskar i pani Ró?a" albo "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" - ksi??eczki cieniutkie, napisane prostym j?zykiem, a równocze?nie maj?ce niesamowit? g??bi? - niemal na ka?dej stronie mo?na doszuka? si? jaki? wskazówek:)

Justol - 2006-08-29, 18:35

pakmen napisał/a:
Poza tym polecam ksi??ki Schmitta np. "Oskar i pani Ró?a" albo "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"
zgadzam si? z Tob? pakmen. Po prost ?wietne ksi??ki i jeszcze do tych 2 doda?abym "Dziecko Noego"
pakmen - 2006-08-29, 18:45

Tej ksi??ki akurat nie czyta?am, ale s?dz?c po stylu pisania autora ta b?dzie równie ciekawa :)
Justol - 2006-08-29, 19:06

pakmen napisał/a:
"Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"
jak przeczyta?am jedn? z pierwszych stron to sie zniech?ci?am, ale potem przeprosi?am si? z t? ksi??k? i wróci?am do jej lektury... i dobrze :)
pakmen napisał/a:
8-tomowy cykl powie?ci o mojej rudow?osej imienniczce z Zielonego Wzgórza.
w?a?nie dziaj sobie przynios?am do domku 2 cz??? Ani :mrgreen:
Sa?ata - 2006-08-29, 19:41

Justol napisał/a:
i jeszcze do tych 2 doda?abym "Dziecko Noego"


Mia?am t? ksi??k?. Dosta?am na urodziny. I qna, zostawi?am gdzie? podczas powrotu do domu ze ?widra :|
Jest bardzo fajna, szybko si? czyta, prawie tak, jak "Oskara i Pani? Ró??".

Opowiada o katolickim ksi?dzu, który ukrywa ?ydowskiego ch?opca.

Justol - 2006-08-29, 21:07

Polecam tak?e ksi??ki Bruna Ferrera. S? to cieniutkie ksi??eczki, w których znajduj? si? opowiedania dla ducha ;)
ANIa - 2006-08-29, 21:10

"Ania z zielonego wzgórza"... W podstawówce przeczyta?am conajmiej 6 razy:)

"Oscar i pani Ró?a" i "Dziecko Noego" -po przeczytaniu by?am pod du?ym wra?eniem

Janek Engel - 2006-08-29, 22:26
Temat postu: Rok 1984!
Do ksi??ek mam raczej d?ugi ogon... Nie czytam zbyt duzo, ani zbyt cz?sto...
Ale to co ju? przeczytam, to co? konkretnego...

Polecam ka?demu: "Rok 1984" George'a Orwela - kapitalna ksi??ka psychologiczna mówi?ca o samotnej walce z systemem... I to systemem genialnie zorganizowanym...
Ksi??ka opowiada o tym jak ?wiat wygl?da?by 1984 roku, gdyby w wyniku II wojny ?wiatowej w Europie przyj?? si? komunizm...

krzemo - 2006-08-29, 22:33

Do "Roku 1984" nie mog? si? narazie zabra?, ale póki co polecam inn? ksi??k? tego samego autora - "Folwark zwierz?cy" genialny opis zagro?e? komunizmu i systemów totalitarnych (kiedy? to by?a lektura uzupe?niaj?ca w LO)
Sa?ata - 2006-08-29, 22:43

krzemo napisał/a:
"Folwark zwierz?cy"


Czyta?am w trzeciej klasie gimnazjum. Je?li kto? do tego b.lubi histori?, to ksi??ka jak znalaz?.

ANIa - 2006-08-29, 23:18

Je?li mowa o relacjach cz?owiek-system itp. polecam "Mistrza i Ma?gorzat?". Satyra na instytucje polityczne, niedorzeczno?ci stalinowskiego systemu ateistycznego i biurokratycznego oraz tryb ?ycia obywateli ZSRR. Ciekawe, dobrze si? czyta, mnóstwo przydatnych cytatów;)
Sa?ata - 2006-08-30, 11:13

Nawi?zuj?c jeszcze do ksi??ki Jacka Piekary pt. "Necrosis- Przebudzenie". Wczoraj zacz??am czyta?, a teraz tymbardziej mog? jeszcze gor?cej j? Wam poleci?.

Co do "Mistrza i Ma?gorzaty" zacz??am czyta?, ale nie sko?czy?am. Mimo to, spodoba?a mi si?, w ogóle lubi? historyczne ksi??ki.
Skoro ju? jestem przy historii, to koniecznie "Przetrwa?em, wi?c jestem"- Tadeusza Sobolewicza. Opisuje on swoj? przesz?o??, któr? musia? prze?y? w obozach koncentracyjnych. Wstrz?saj?ca i pi?kna zarazem.

Szczurek - 2006-08-30, 11:43

Polecam:


- Lynne Olseon i Stanley Cloud "Sprawa Honoru"

- Paulo Coelho "Alchemik"

- Herbert George "Wojna ?wiatów"

To moje ulubione ksi??ki chocia? pierwsz? jeszcze czytam :)

Ania Bartczak - 2006-08-31, 11:04

Polecam wszystkie tytu?y Kena Folleta (przeczyta?am wszystko). To sensacja, histrotia, przygoda, intryga w jednym... I oczywi?cie szpiedzy :)

Poza tym super si? czyta R. Ludluma (ten od "To?samo?ci Bourne'a").

Udanej lektury...

(mi ostatnio moja córeczka 1,5miesi?czna nie pozwala czyta?, ale wróc? do tego)

Przemek Skapski - 2006-08-31, 11:18

Ja polecam Olge Tokarczuk - wspaniala polska proza o wybitnym stylu. W nurcie Orwella polecam Ismaila Kadare - "Palac snow", pisarz albanski :)
pakmen - 2006-08-31, 11:40

Fajnie pisz? te? Bruno Ferrero --> Kó?ka na wodzie - uczta dla duszy :)
Justol - 2006-08-31, 13:25

pakmen napisał/a:
Fajnie pisz? te? Bruno Ferrero
ja polecam ksi??k? "Czy jest Tam Kto??" i "40 opowiada? na pustyni" -- musz? j? zdoby? ;)
Sa?ata - 2006-08-31, 15:13

Jaki? czas temu czyta?am ksi??k? Alice Sebold pt. "Nostalgia Anio?a". Opowiada o zamordowanej, bodaj?e 14-letniej dziewczynce, która obserwuje ?wiat b?d?c ju? w niebie.

Polecam równie? "W?adcy Ciemno?ci"- niestety nie pami?tam autora. Lektura pokazuje walk? dobra, ze z?em. Anio?y na ziemi prowadz? walk? z demonami, które próbuj? opanowa? miasteczko Ashton.

qkiz - 2006-09-08, 13:47

A ja polecam "Szat?" Lloyd'a C. DOUGLAS'a - przez d?uuugi czas po przeczytaniu wra?enie pozostawa?o na ekstremalnie wysokim poziomie :D
Orwella te? polecam :) "1984" wydaje si? fikcj? literack?. I tak? jest. Ale... No w?asnie - jest "ale". Komunizm si? "nie przyj??" (na szcz??cie!), ale wci?? post?puj?cy model socjalny pa?stw europejskich za X lat mo?e doprowadzi? (je?li nie w tak skrajnej formie, to cho? zbli?onej) do "?wiata 1984" w rzeczywisto?ci. Coraz mniej jest wolno?ci, coraz wi?cej wie o nas pa?stwo, w coraz wi?cej sfer ?ycia ingeruje, coraz wiecej nakazuje, coraz wi?cej zakazuje... A wyborcy wci?? wierz?... w "bezp?atne" szkolnictwo, "bezp?atn?" s?u?b? zdrowia, "równo??", "solidarno??" (celowo w cydzys?owach)... Ale to ju? inny temat :)

pakmen - 2006-09-08, 19:37

Fajn? pozycj? jest te? ksi??ka Doroty Terakowskiej "Tam, gdzie spadaj? Anio?y" Fajnie przedstawiona historia ma?ej dziewczynki, która zgubi?a swojego Anio?a Stró?a :)
Janek Engel - 2006-09-09, 09:51
Temat postu: Realno?? '84
Nawi?zuj?c do wypowiedzi qkiza, oraz poraaz kolejny do Roku 1984 - najgenialniejszej ksi??ki jak? do tej pory czyta?em ;) Przera?a mnie jak bardzo ?wiat dzisiejszy upodabnia si? do sytuacji przedstawionej w tej ksi??ce... Sytuacja niby ma miejsce w komunizmie, lecz "demokracja" coraz cz??ciej ucieka si? do takich samych, b?d? bardzo podobnych ?rodków, od których uciekano tu? po wojnie, by nie doprowadzi? do spe?nienia si? wizji Orwela... Prostym przyk?adem jest cho?by upodobnianie si? mediów do Ministerstwa Prawdy... ;)

No i oczywi?cie g?ówne sztandarowe has?o na którym oparty jest ca?y system z "Roku", a które coraz cz??ciej w dzisiejszym ?wiecie przy?wieca i "demokratom" :/

WOJNA TO POKÓJ!
WOLNO?? TO NIEWOLA!
IGNORANCJA TO SI?A!

Jawor - 2006-09-09, 20:13

Ja polecam "Mroczn? Wie??" autorstwa Stephena Kinga

Staram si? czyta? ksi??ki do?? cz?sto, a najcz??ciej czytam fantasy :D

Paulontko - 2006-09-10, 01:29

Co do "Alchemika" i "Tam, gdzie spadaj? anio?y" Terakowskiej- bardzo ciekawe ksi??ki, ale po obu by?am badzo przybita i zasatanawia?am si? CZEMU?! Dosz?am do tego, ?e cho? staram si? du?o czyta? Pismo ?wi?te, to i tak nie potrafi?am odpowiedzie? sobie na wiele watpliwo?ci, które obudzi?y we mnie te ksi??ki...bo troche newage'owskie s? i mieszaj? wiele religii. Ale przynajmniej po nich wiem, co musz? nadrobi?;)

A bardzo wa?n? dla mnie ksi??k? s? "Dzieje Duszy" Ma?ej Tereski, która jest gigantem duchowym... no bo z szensztackich gigantów to na polski jeszcze niewiele przet?umaczono :cry: ale tu ja te? polecam Akty Za?o?ycielskie:)

A kto ma po?yczy? 1984 :mrgreen: ?

Justol - 2006-09-17, 19:59

a czyta? kto? z Was "Hallo Pan Bóg tu Anna" bo mam zamiar przeczyta? ale jakby kto? si? na ten temat wypowiedzi? by?o by mi?o:)
bikuuu - 2006-09-17, 20:41

mi tak kilka lat temu bardzo sie podoba?a ksi??ka pod tytu?em "dynsastia mizio?ków" pewnie jak y mi teraz wpad?a w r?ce te? bym j? przeczyta?... Ja tak z regó?y to czytam ksi??ki z musu ale z takich powa?niejszych kasi??ek to mi si? najbardziej podoba?a "Kamienie na szaniec" jest to super ksi??ka...
pakmen - 2006-09-17, 20:57

bikuuu napisał/a:
"Kamienie na szaniec"
Jedna z nielicznych lektur gimnazjalnych, która przeczyta?a od deski do deski z w?asnej i nieprzymuszonej woli... :) Z lektur podoba? mi si? równie? "Ten obcy" Jurgielewiczowej i "Dzieje Tristana i Izoldy" Bediera
Sa?ata - 2006-09-21, 13:05

Paulo Coelho - "Pielgrzym".

W ko?cu zabra?am si? za czytanie tej ksi??ki, bowiem s?ysza?am od wielu osób, ?e jest ?wietna. Po przeczytaniu oko?o... hmmm... kilkudziesi?ciu stron, mog? to potwierdzi?. :)

Marzena - 2006-09-27, 17:24
Temat postu: Psychologia i wiara
Z cyklu psychologia i wiara polecam ksi??k? ,,Dzikie serce. T?sknoty m?skiej duszy." Jahna Eldredge oraz ksi??k?, któr? napisa? razem ze swoj? ?on? Stasi ,, Urzekaj?ca. Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy." To ksi??ka dla tych, którzy chc? lepiej rozumie? siebie i p?e? przeciwn?.
Violetta - 2006-09-29, 09:02

Masz racj?, Marzeno "Urzekaj?ca" to naprawd? pi?kna i m?dra ksi??ka, do której pewnie niejedna dziewczyna b?dzie powraca? w ró?nych sytuacjach. Jestem w?a?nie w trakcie czytania, a potem zamierzam te? przeczyta?"Dzikie serce".

A kiedy jest zimno i niezbyt mi?o to lubi? usi??? i poczyta? "Opowie?ci z Narnii"....

Justol - 2006-10-07, 19:47

Aktualnie czytam "Hallo Pan Bóg tu Anna" Zapowiada si? ciekawie jak sko?cze to napisze co? wi?cej....
Janek Engel - 2006-10-20, 22:17
Temat postu: Uriburu
Ja w ostatnich dniach jestem wr?cz zafascynowany "Nazywaj? go Ojcem"... W bardzo ciekawy sposób zosta?a przedstawiona historia Dzie?a Szensztackiego, kszta?towanie si? poszczególnych idei, takich jak "Przymierze Mi?o?ci", "Kapita? ?ask", czy podobie?stwo sanktuariów. Ukazuje tak?e prawdziwe oblicze ojca Za?o?yciela ;) . Ojciec Kentenich by? absolutnym wariatem!! Totalnym szale?cem, ale za to Bo?ym Szale?cem :!: :!: Moim zdaniem KA?DY cz?onek Ruchu POWINIEN j? przeczyta?, aby zrozumie? czym w zasadzie jest Szensztat...
maladziosia - 2006-10-21, 09:12

zgadzam si? z Jankiem! Te? ostatnio wpad?a mi w r?ce ta ksi??ka i jestem ni? absolutnie zachwycona! Dzi?ki niej naprawd? zaprzyja?ni?am si? z Ojcem Za?o?ycielem ;) On rzeczywi?ie, ka?dego dnia, niós? pi?kno wierno?ci :mrgreen:
Justol - 2006-10-21, 13:46

Wa?nie niedawno sko?czy?am czyta? ksi??k? "Hallo Pan Bóg tu Anna" autrorstwa Fynna. Ksi??ka fascynuj?ca...trafia w samo sendo naszych niespokojnych, zawi?ych, zatrutych zw?tpieniem czasów.... polecam
asiulka - 2007-01-07, 17:22

Polecam ksiazke "Ono" Doroty Terakowskiej .Ksiazka opowiada o mlodej skrzywdzonej dziewczynie, ktöra chce dokonac aborcji, jednak zaczyna patrzec na wszystko oczami dziecka, ktöre ma przyjsc na swiat. Probuje mu ten swiat objasnic,a zarazem usprawiedliwic.I Ewa (glowna bohaterka ksiazki) ,i Ono musza podjac decyzje, czy wart jest wysilku narodzin, ale tego dowiecie sie po przeczytaniu ksiazki.
Milej lektury

madzik - 2007-01-28, 19:56
Temat postu: tak wg mnie..
Jest wiele ksi??ek godnych polecenia.. Pocz?wszy od niesamowitej twórczo?ci publicysty Mariusza Szczyg?a "gottland".. jestem w trakcie czytania i jestem zachwycona.. Szokuje, irytuje, rozbawia.. Wybór znakomitych reporta?y po?wi?conych bohaterom czechos?owackiego ?ycia codziennego, znanym i popularnym postaciom z pierwszych stron gazet, uwik?anym w czasy, w jakich przysz?o im ?y?. Jak dla mnie super :)
Inna ciekawa pozycja do dzia?a Milana Kundery, np. "?art" lub "Niezno?na lekko?? bytu"

hmm wogóle czescy twórcy powojenni s? interesuj?cymi postaciami :)

Justol - 2007-01-31, 19:16

"Twoje szcz??cie jest w tobie" psycholiogiczna ksi??ka. Autor opisuje w niej wskazówki; czynniki, które pomagaj? osi?gn?? prawdziwe szcz??cie. Na pocz?tku, stwierdzi?am ?e ksi??ka "jest nie dla mnie"... Potem coraz bardziej zacz??a ciekawi?... Polecam ;)
alexya - 2007-02-11, 13:37

Polecam bardzo ksi??k? D.Terakowskiej "Poczwarka". W ma??e?stwie prawie idealnym, m?odym, finansowo ustawionym, które zaplanowa?o z ka?dym szczegó?em swoje przysz?e szcz??liwe ?ycie, przychodzi na ?wiat dziecko - dziewczynka z najci??sz? form? Downa... A dalej trzeba przeczyta?, ?eby si? dowiedzie? :) Wspania?a ksi??ka i ogromnie warto?ciowa.
Polecam te? "?wiadectwo" Kard. S. Dziwisza. Dla mnie poza opowie?ci? i wspomnieniami o Wielkim Cz?owieku i Papie?u, tak?e swoisty rachunek sumienia z mojego chrze?cija?stwa i katolicyzmu.

roq - 2007-09-01, 10:00

stachu je?li podoba? ci si? siewca wiatru kossakowskiej, to mog? ci poleci? K?amc? i K?amc? II - Bóg marnotrawny Jakuba ?wieka.
Ostatnio te? Roberta Szmidt'a Ostatni zjazd przed litw? - to my?l?, spodoba?oby si? s?awkowi.
A jeszcze w temacie rz?dów anio?ów pod nieobecno?? Boga, ostatnio kupi?em i czytam 13 Anio?a Anny Ka?toch. je?li podoba?a ci si? idea limbo to w 13 aniele jest co? podobnego :) ale zupe?nie innego :)

natalia94 - 2007-09-21, 12:38

Ja bardzo polecam ksiazke "Cuda Jana Pawla II" autorstwa Pawla Zuchniewicza.Jest naprawde bardzo warta przeczytania. :)
gosiawidel - 2007-09-30, 11:54

Ja bardzo polecam ksi?zke "Szata".jest po prostu ?wietna.Nie przera?ajcie si? ?e jest gruba.Ksi??ka opowiada o m?odym trybunie rzymskim,ktoremu cesarz wyznaczy? zadanie dowódctwo wojskami,które w?a?nie ...ukrzy?owa?y Jezusa.Wygra? w ko?ci Jego szate,ktora odmieni?a jego ?ycie.Sta? sie chrze?cijaninem.W tej ksi?zce jest pokazane jak umys? czlowieka próbuje wyt?umaczy? sobie cuda Jezusa w ludzki sposob ale co? nie wychodzi.Polecam
alexya - 2007-11-07, 21:33

Troch? "odgrzewanej" literatury i mo?e dla nas nieco na czasie: polecam mianowicie wywiad-rzek? Aliny Petrowej-Wasilewicz i ks. Krystiana Kukowka ze ?p. biskupem Ignacym Je?em pt. "Przygody z Opatrzno?ci?" (wyd. ?w. Jacka, Katowice 2005).
Poza tym, ?e jest ma?? autobiografi?, to na pewno zmienia patrzenie na wiele spraw w ?yciu. Polecam! :)

alexya - 2007-11-08, 18:34

Jeszcze jedna ksi??ka warta polecenia (dla leniwych s? równie? p?yty CD):Józef Tischner (ksi?dz) historia filozofii po góralsku. Bardzo humorystyczna i m?dra za razem - gor?co polecam na zimowe wieczory :)

Na poc?tku ws?dy byli górole, a dopiero pote porobiyli sie Turcy i Zydzi.
Górolu byli tyz piyrsymi "filozofami".
"Filozof" - to jest pedziane po grecku. Znacy telo co: "m?drol".
A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzie?, jak by?o na poc?tku?
Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na poc?tku nie by?o Greków, ino ws?dy byli górole.

Bedym teroz opowiado?, jak by?o naprowde z tymi m?drolami. Cystóm prowde bede godo?. Niby, jaki byk mio? interes, coby ?kli?? Piersy m?drol nazywo si? w ksi?zkach Tales, ale naprowde nazywo? sie on Stasek Nedza nie z Miletu ino z Parda?ówki.
[...]
Roz w zimie, kie by?a ?ma i duse cy?cowe podchodziy?y pod okno, Stasek pedzio?: "Smierz?? sie nicym nie ró?ni od zycio." Ftosi mu dogodo?: "No to cymus nie umieros?" On na to: "No tymu. Kieby sie ró?niy?a, to byk moze i umar, a tak to co bedym umiero?".
Taki to by? Stasek N?dza z Parda?ówki, co z nudów wynaloz myslenie.


(fragm. ksi??ki)

alexya - 2008-03-09, 21:59
Temat postu: Pasja
Dzi? rozpocz?li?my w Ko?ciele okres pasyjny. Na ten czas (nie dla zabicia czasu, ale jego jak najlepszego wykorzystania) polecam ksi??k? "Pasja" - opowiedziana przez Ann? Katarzyn? Emmerich. Jest to zapis m?ki i ?mierci Jezusa opowiedziany przez mistyczk?, której by?o dane widzenie i cz??ciowe wspó?odczuwanie M?ki Chrystusa.
3 pa?dziernika 2004 r. Anna Katarzyna zosta?a og?oszona b?ogos?awion?.
Po lekturze "Pasji" zupe?nie inaczej prze?ywa si? ?wi?te Triduum Paschalne. Warto po?wi?ci? czas tej ksi??ce, dlatego bardzo Wam j? polecam.

krzemo - 2008-03-09, 22:08

Przy??czam si? do rekomendacji alexyi...
Mi wprawdzie dane by?o tylko zapozna? si? z kilkoma fragmentami, ale ju? na ich podstawie gor?co polecam :)

rEwelka0805 - 2008-04-01, 16:21

Ja polecam Wam ''Barbara Kast" autor: Esteban J. Uriburu.
Pewnie wi?kszo?? z Was j? przeczyta?a ksi??ka jest cudowna!! Pokazuje nam osobowo?? Barbary, jej ?rodowisko, dom rodzinny, szko??, przyjació?, grup? szensztack?, jej duchowe ?ycie, a tak?e ca?y kr?g relacji, które kszta?tuj? osobowo??, ze szczególnym uwzgl?dnieniem rodziców, wychowawców i nauczycieli.
A o reszcie przeczytacie sami...naprawd? warto j? przeczyta?....... powiem szczerze, ?e po jej przeczytaniu zacz??am rozmy?la? nad swoim zachowaniem i podej?ciem do ró?nych spraw, które nie zawsze by?y takie jak powinny by?......i nie jedna ?za zakr?ci?a mi si? w oku!!!
Pozdrawiam!!!
;)

alexya - 2008-07-27, 17:42
Temat postu: a propos Tatras summer project...
Tak wakacyjnie polecam wszystkim ksi??k? Romana E. Rogowskiego "Mistyka Tatr". Nie wa?ne, czy kto? po Tatrach chodzi(?) czy nie, a mo?e dopiero ma ambitne plany si? wybra? - ksi??ka jest dla ka?dego i gor?co polecam. Jest o niczym innym, jak o poszukiwaniu Boga w górach i we wszelkim stworzeniu. Autor opisuje w?asne wyprawy w ukochane Tatry i w?asne poszukiwania oraz odnajdywania Pana Boga. Znajduj? sie tam g??bokie my?li z Ojców Ko?cio?a czy Pisma ?wi?tego, opisy zabawnych chwil na górskich szlakach oraz sytuacji niebezpiecznych i budz?cych strach czy l?k. Napisana jest "po ludzku", a ogrom teologii zawarty w niej nikogo nie przyt?oczy - co najwy?ej zainspiruje do szukania Boga.
Nie trzeba jej czyta? w Tatrach - mo?na tak?e w fotelu z pyszn? herbatk? ;)
pozdrawiam wakacyjnie :hej:

Stachu - 2009-04-02, 22:27

Ksi??eczka wojskowa te? mi?o sie czyta ;]
CzerwonyMag - 2009-04-02, 23:26

Wiesz co ja si? zatrzyma?em na rozdziale "Odroczono". Dalej ju? mi si? nie chcia?o czyta? bo i po co? Cho? teraz skoro ju? to przesta?o by? dla facetów lektur? obowi?zkow? mo?e wzro?nie zainteresowanie ni? ;)
Stachu - 2009-04-02, 23:50

no moja ma wiecej zapisanych stron teraz pozostaly juz mile wspomniania :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group